Pomáháme Elišce

Před 14 lety se přišla na svět Eliška a sportovci z KALORIE POMÁHAJÍ jí poskytnou dar ve výši celkového odsportovaného příspěvku za měsíc září 2021.

Na pomoc Elišce jsme tak odeslali 13 435,- Kč. 

Celý životní příběh Elišky a její rodiny je nelehký.

Narodila se jako donošené miminko, jen byla malinká. Vážila jen 2,18 kg. Od začátku byla opožděná, a tak se vše přisuzovalo tomu, že byla malé miminko a časem to dožene. Jenže ve dvou letech ještě sama nechodila, rozhodli se rodiče pro genetické vyšetření. Dozvěděli se, že Eliška má vzácný syndrom Cri Du Chat (syndrom kočičího křiku). Jedná se o zkrácení raménka na 5.chromozomu. Neví se, kolik a jaké geny jí chybí. Součástí diagnózy je i mentální retardace, mikrocefálie, hypotonie, hydrocefalus.

Eliška nyní navštěvuje speciální základní školu, kterou má velmi ráda. Má za sebou úspěšnou operaci očí. Eliška neumí číst ani psát, ale rozumí celkem dobře běžným věcem. Naučila se ovládat tablet a učí se znakovou řeč, protože řeč je u této diagnózy asi největší problém. Řekne jen pár slov. Eliška má ještě o tři roky  mladšího brášku, kterého má velmi ráda a je to ve všem její velký vzor. Když byl Matěj v první třídě, oznámili  mamince, že má rakovinu prsu. Musela po operaci chodit na chemoterapie a ozařování a nebyly to hezké chvíle. Přišla o vlasy, bylo jí zle, ale boj vyhrála. Zůstaly jí zdravotní problémy, kvůli kterým zatím může pracovat jen na částečný úvazek. Tatínek Elišky je po operacích ruky v invalidním důchodu.

U Elišky se bohužel před třemi lety objevila skolióza a do dnešního dne se zhoršila natolik, že ji lékaři chtěli operovat. Operace by pro ni znamenala velký zásah do těla, a hlavně psychické problémy spojené s velkými bolestmi po operaci. Eliška má ráda pohyb, tanec a po operaci by byla značně omezená. Rodiče se po konzultacích s fyzioterapeuty rozhodli pro konzervativní řešení. Cvičí doma SM systém, ale potřebuje intenzivní rehabilitace, které by ji opravdu pomohly. Bohužel tyto nejsou hrazené pojišťovnou, a není ve finančních možnostech rodiny Elišce dopřát pro ni tak potřebnou péči. V rehabilitačním centruj Na Hájku jsou terapeuti, kteří odvádějí skvělou práci a hlavní je, že už nyní u Elišky dosáhli zlepšení skoliotické křivky. Hlavní dvouhodinový program Therasuit Eliška zvládá velmi dobře. Léčba je spojena s doprovodnými terapiemi jako je synergická reflexní terapie, rašelinové obklady, manuální terapie, oxy-moto terapie, magnetoterapie, termo-kryoterapie, ergoterapie, vodoléčba a jiné.